Crossfit – wszystko co musisz wiedzieć

Crossfit jest jednym z najszybciej rozwijających się programów fitness na świecie. Został przedstawiony w ESPN i New York Times, a wiele osób uważa, że jest to świetny sposób na uzyskanie sprawności fizycznej. W tym artykule zbadamy, czym jest crossfit, co może zrobić dla Ciebie i jakie środki ostrożności musisz podjąć, jeśli jesteś nowy w tym rodzaju ćwiczeń.

Crossfit to system rutynowych ćwiczeń, które zostały zaprojektowane tak, aby przygotować uczestników do każdego wyzwania fizycznego. Idea jest taka, że poprzez trening ciała na wszystkie sposoby, które mogą być wywołane, można uzyskać sprawność w sposób, który jest bardziej wszechstronny niż inne podejścia, takie jak podnoszenie ciężarów lub bieganie. 

Istnieją dziesiątki konkretnych ćwiczeń wchodzących w skład crossfitu, ale wszystkie mają pewne wspólne elementy: większość z nich obejmuje podnoszenie ciężarów, niektóre wymagają sprzętu takiego jak hantle czy kettle bells, a inne są ćwiczeniami typu bodyweight, które polegają na twojej własnej sile. Wiele z nich to ćwiczenia złożone, które wykorzystują wiele grup mięśniowych jednocześnie, aby szybko zbudować siłę – na przykład: podciąganie pracuje z plecami, bicepsami i przedramionami, podczas gdy martwy ciąg angażuje nogi, pośladki i dolne mięśnie pleców.

Crossfit został opracowany przez Grega Glassmana w 2000 roku z myślą o trzech głównych zasadach: intensywności, różnorodności i wsparciu społeczności. Więcej na temat sportu znajdziesz na stronie https://familysports.pl/ .