Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika oraz technologia fotowoltaiczna znana jest na świecie już od pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Zauważono wówczas, że pewne substancje są jak najbardziej w stanie przekształcić słoneczną energię w energię elektryczną, którą można następnie wykorzystać do zasilenia urządzeń. Od tego własne momentu możemy zaobserwować zainteresowanie znaczne tą technologią oraz wręcz zaobserwujemy wzrost wykładniczy jej użycia.

Wiemy już czym jest fotowoltaika. Pora przekonać się jak ona działa? Elementem podstawowym fotowoltaicznej instalacji jest tak zwany fotowoltaiczny moduł którego zadaniem jest zmiana energii słonecznego promieniowania na elektryczną energię (stały prąd). Moduły się składają z fotowoltaicznych ogniw, które są zbudowane z krystalicznego krzemu. Całość obudowana jest w ramy. Najczęściej są to ramy aluminiowe, które są układane następnie w słoneczne panele.

Aby instalacja odpowiednio funkcjonowała, koniecznie musimy zastosować urządzenie o nazwie falownik, który jest traktowany jako cały „mózg” tej instalacji. Jego zadaniem jest sama kontrola przepływu energii oraz także zmiana wytworzonego stałego prądu na prąd zmienny. Taki prą znajduje się bezpośrednio w elektrycznych gniazdach w naszym domu oraz jest wykorzystywany do uruchomienia wszelkich elektrycznych urządzeń.

Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem u siebie, ponieważ możemy zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Jest to dla nas naprawdę ciekawa opcja, z której warto skorzystać.

Kiedyś instalacje fotowoltaiczne przechowywały wytworzoną energię w bateriach słonecznych, które niestety były dość drogie, a ich żywotność mogła sięgać ledwie kilku lat. W dzisiejszych czasach sytuacja ta uległa zmianie i mamy do dyspozycji magazyn energii, który jest całkowicie bezobsługowy oraz pozwala nam na przechowywanie wytworzonej energii elektrycznej.

Dzięki temu mamy pewność, że nasza instalacja będzie działała bezawaryjnie przez wiele lat, a my będziemy mogli cieszyć się całkowicie darmową energią elektryczną. Pamiętajmy jednak, że fotowoltaika to nie tylko oszczędności, ale także inwestycja, która może przynieść nam wymierne korzyści finansowe w przyszłości.