Jak efektywnie negocjować?

Negocjacje są częścią życia i będziemy musieli je prowadzić, czy nam się to podoba czy nie. To, jak negocjujemy może zrobić różnicę w tym, jak nasze transakcje idą, zwłaszcza jeśli chcemy wyjść na plus. Więcej podobnych porad znajdziesz na stronie https://tiptors.pl/ .

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że będziesz negocjować z kimś, kto chce tego samego, co ty: umowy, która jest dobra dla nich i dobra dla ciebie. Innymi słowy, chcą twojej umowy. Nie oznacza to, że nie będą próbowali cię wykiwać. Ale oznacza to, że zazwyczaj będą starali się uzyskać jak najlepszą ofertę dla siebie, dając ci w zamian coś wartościowego. To właśnie sprawia, że negocjacje są zarówno sztuką, jak i nauką – wymagają wielu umiejętności perswazji, ale istnieją również jasne strategie, których możesz użyć, aby zmaksymalizować swoje szanse na uzyskanie tego, czego chcesz.

 

Oto kilka wskazówek, aby upewnić się, że idzie to tak gładko, jak to możliwe:

-Bądź poinformowany . Zrób badania przed rozpoczęciem jakichkolwiek negocjacji. Jeśli to ktoś z innego oddziału Twojej firmy przygląda się Twojej propozycji, dowiedz się, jak głosował nad poprzednimi wersjami. Jeśli jest to ktoś z innej firmy, dowiedz się, jakie są jego priorytety, kim jest jego szef i jakie wartości wyznaje

-Upewnij się, że masz w głowie jasny pomysł, co to jest to, co chcesz osiągnąć dzięki negocjacjom. Jeśli nie wiesz, jaki ma być efekt końcowy, trudno jest wymyślić, jak się do niego dostać. Czy potrzebujesz więcej pieniędzy? Przedłużonego terminu realizacji? Większego budżetu na twój projekt? Jakiegoś nowego oprogramowania dla twojego działu? Niezależnie od tego, czego szukasz, upewnij się, że masz jasne pojęcie, co to oznacza.