Na co zwrócić uwagę przy zmianie łańcucha w motocyklu?

Ludzie często pytają, jak mogą zmienić łańcuch w motocyklu. Prawda jest taka, że nie jest złym pomysłem przyprowadzenie w tym celu pojazdu do mechanika – to nie jest coś, czego można nauczyć się w pięć minut. Ale jeśli chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę, oto kilka wskazówek.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to sprawdzić, czy łańcuch jest zużyty. Będzie on rozciągnięty, a na zębach kół zębatych mogą pojawić się ślady zużycia. Aby to stwierdzić, użyj palców – jeśli łańcuch jest luźny, będzie się swobodnie przesuwał po palcach.

Jeśli okaże się, że łańcuch jest zużyty, to trzeba go wymienić. Proces ten jest dość prosty – istnieją specjalne narzędzia do tego celu. Jeśli nie masz takich narzędzi, a w pobliżu nie ma warsztatu, w którym mógłbyś je kupić, to nie martw się: jest inny sposób – zdejmij przednie koło i włóż kawałek drewna między oponę a tarczę hamulcową; podłóż podnośnik pod jedną stronę silnika i wyjmij go z mocowań; następnie zdejmij obie boczne osłony (zdejmiesz je dopiero wtedy, gdy odkręcisz wszystkie trzy trzymające je śruby); potem po prostu odkręcaj po kolei jeden sworzeń (powinno być ich sześć). Więcej podobnych poradników znajdziesz na stronie https://beautyride.pl/ .